• 07/03/2022

Değişkenler, insanlar tarafından okunabilir bir ad verildiğinde, nesnelerin yanı sıra ilkel veri türlerinin değerlerini içerebilen depolama konumlarına referanslardır.

Her bilgisayar programı verileri işler. Bu veriler farklı türlerde olabilir ve bu nedenle farklı değerlere sahip olabilir. Örneğin, bir int (Integer) olarak veri türü atanan değişken, 5, -34, 23456 vb. değerini, String veri türü atanan bir değişken “Merhaba dünya!” dizesini içerisinde tanan referans konumunda tutar ve bunu saklar.

Veri, bir programın işlediği ‘şeyleri’ temsil eder. Bu işlemenin bir parçası olarak, gerektiğinde bunlara erişebilmek için değerler elbette (geçici olarak) saklanmalıdır.

Değişkenler, depolama konumuna atıfta bulunan ve bunun nasıl ele alınabileceğini belirten bir tür ‘yer imi’dir. Ayrıca, saklanan verilerin türü hakkında bilgi içerir.

Bir değişkenin oluşturulmasına onun bildirimi(declaration) denir. Biçimsel olarak, insan tarafından okunabilen bir ad olan tanımlayıcıdan(isimden) oluşur ve ön ek olarak verilen veri türüyle birlikte referans konumuna kaydedilir. Veri türünü tanımlayıcı ile birlikte isimlendirerek, tip için gerekli olan hafıza alanı otomatik olarak rezerve edilir.

Tanımlayıcı, form olarak izin verilen nırm içinde olmalı, değişken kapsamında benzersiz olmalı ve mümkün olduğunca açıklayıcı olmalıdır. Bu işlev, hakkında bir açıklama yapması gerektiği anlamına gelir. Bildirimin tüm ifadesi her zaman noktalı virgül ile sonlanır.

Değişken tanımlamaları programlama dillerinin Syntax’ina göre değişkenlik gösterir. Biz burada java ile ilgilendiğimiz için java yazım kurallarına göre anlatımlar ve uygulama örnekleri üzerinde çalışacağız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.